با استفاده از 24 روش از گوگل پنالتی خارج شوید

 

گوگل پنالتی چیست؟

به هر گونه تاثیر منفی که باعث کاهش جایگاه کلمات کلیدی سایت در نتایج جستجو بر اساس تاثیرات و یا آپدیت الگوریتم گوگل، اقدام مستقیم کارشناسان گوگل و یا به کار گیری از روش های کلاه سیاه بر روی سایت اعمال می شود پنالتی گوگل گفته می شود.

 

 

گوگل پنالتی

 

جریمه یا پنالتی توسط گوگل به این معنی است که الگوریتم های پیچیده گوگل تشخیص دهند انجام پروسه بهینه سازی بصورت غیر اصولی و کلاه سیاه انجام می شود.

در اینصورت سایت مورد جریمه گوگل قرار گرفته و در صفحات نتایج موتور جستجوگر افت می کند.

حتی در برخی مواقع ممکن است کلمه یا کلمات کلیدی از نتایج جستجو حذف شوند.

جریمه سایت توسط گوگل با کمک الگوریتم های پاندا، پنگوئن و بسیاری دیگر انجام می گیرد. الگوریتم پنگوئن مسئول شناسایی تخلفات سایت است

دلایل پنالتی توسط گوگل

گوگل از سالها پیش در مورد تاثیر بد لینک های پولی و اسپم (که معمولا به صورت سایت واید در بخشهایی از سایت لینک دهنده قرار میگیرند که در همه ی صفحات با یک متن لینک تکرار می شوند) در نتایج جستجو به کاربران هشدار میداد.

در نهایت الگوریتم پنگوئن ۴ این وعده ها را بصورت کاملتری عملی کرده و همانطور که در جریان هستید بسیاری از سایت ها توسط گوگل پنالتی شدند. در این مقاله نحوه رفع جریمه گوگل را آموزش می دهیم و موضوع را از جهات مختلف مورد بررسی قرار خواهیم داد.

جریمه  توسط گوگل

مجموعه اقداماتی که در جهت قانع کردن گوگل ( کلاه سفید) برای اینکه تمام یا بخش عظیمی از فعالیت ها به همراه روند رشد سایت بصورت طبیعی انجام می شود همگی برای رفع جریمه گوگل توصیه می شود.

علاوه بر موارد فوق گاه نیاز است تا یکسری اقدامات دیگر نیز برای رفع جریمه گوگل انجام شود.

در ادامه موارد مهم و اساسی در رابطه با رفع جریمه سایت از پنالتی گوگل مطرح خواهد شد.

توصیه میکنیم با توجه به اهمیت بالای این آموزش دقت و توجه بیشتری جهت مطالعه این مطلب بکار بگیرید.

توجه داشته باشید جلوگیری از جریمه شدن سایت توسط گوگل جزو مهمترین چالشهای کسب و کارهای آنلاین است!

چگونگی تشخیص و رفع پنالتی گوگل

اگر یک یا چند مورد از موارد زیر را برای کسب جایگاه بهتر در گوگل انجام داده اید اما سایتتان به عکس آن دچار شده است احتمالا دلیل پنالتی سایت شما همین است و برای رهایی از پنالتی باید با ابتدا اقدام انجام شده را شناسایی و سپس معضل را برطرف کنید.

در قسمت بعد علت پنالتی و حذف سایت در گوگل را در قالب دلایل ثابت شده و مشخص معرفی میکنیم:

دلیل پنالتی سایت چیست؟

خرید لینک:

 • هم میتواند باعث افزایش رتبه گوگل به صورت سریع شود و هم به صورت عکس عمل کند که در این مواقع معمولا منجربه کاهش رتبه، حذف شدن از نتایج جستجو و در آخر پنالتی می شود.
  رایج ترین لینک های خریدنی به بک لینک های سایت واید معروف هستند که در هدر , فوتر, سایدبار یا بخشی از سایت لینک دهنده قرار میگیرند، این لینک ها در تمامی صفحات سایت با یک انکر تکست تکرار شوند، این عامل باعث می شوند تا سایت شما به اندازه تعداد صفحات ایندکس شده وب سایت لینک دهنده با یک متن لینک دریافت کند که خلاف قوانین ست.
  دیگر نکته قابل تامل در این دسته از لینک ها خنثی بودن اثر آن هاست، ما شواهدی را در اختیار داریم که ثابت می کند بسیاری از لینک هایی که به صورت سایت واید از وب سایت هایی که از طریق خرید و فروش بک لینک کسب درآمد می کنند توسط موتور های جستجوگر در نظر گرفته نمی شوند و در رتبه بندی نه تاثیر مثبت می گذارند و نه منفی! یعنی اصلا در پروسه رتبه بندی لحاظ نمی شوند.
  به طور مثال مروگر کروم یک افزونه به نام ادبلاک دارد (این افزونه توسط توسعه دهندگان شرکت گوگل طراحی و عرضه شده است) که با فعال کردن آن بخش مربوط به خرید و فروش لینک در سایت از نگاه کاربر حذف می شود. به تصاویر زیر دقت کنید:

 

گوگل پنالتی
فوتر سایت آوازاک بدون روشن بودن افزونه
گوگل پنالتی
فوتر سایت آوازاک پس از روشن شدن افزونه

 

البته مثال بالا تنها یک فرضیه است! توصیه می کنیم تا اگر در حال ساخت بک لینک هستید و یا قصد انجام این کار را دارید حتما اصول لینک بیلدینگ حرفه ای را مطالعه کنید.

1- لینک های خروجی بیش از حد

اگر صفحه ای دارای لینک های خروجی بیش از حد معمول به سایتی دیگر را داشته باشد با افت رتبه مواجه می شود و اگر متن لینک شده حاوی کلمه کلیدی باشد کاهش رتبه بیشتر خواهد بود.

بهتر است تا لینک های غیر مرتبط با صفحه مانند لینک های خروجی بخش نظرات، منابع یا … را به صورت نوفالو (غیر دنبال شونده) درج کنید.

2- محتوا کپی

الگوریتم پاندا مسئول جریمه کردن سایت هایی است که روند تولید محتوا سایت آن ها به صورت کپی است یا میزان محتوای کپی شده داخل سایت از محتوا متفاوت بیشتر است.

3- استفاده بیش از حد از تگ H1

استفاده کردن بیش از یک بار از تگ H1 می تواند باعث بروز کاهش درک محتوای صفحه و به نوعی گیج شدن گوگل شود.

4- وجود لینک به صفحات ۴۰۴ و قابل ایندکس بودن صفحات

همیشه صفحات ۴۰۴ وبسایت را به صورت نو ایندکس قرار دهید چرا که اگر لینک داخلی به صفحه ای حذف شده داشته باشید در صورت نو ایندکس بودن صفحه ۴۰۴ احتمال ایندکس شدن آن صفحه وجود دارد که این عامل خود باعث پدید آمدن محتوا بی ارزش  می شود.
همچنین در نظر داشته باشید که هیچ لینکی چه خارجی و چه داخلی در سایت نباید به صفحه حذف شده ۴۰۴ داده شود.

5- تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در محتوا

دوران استفاده مکرر از کلمه کلیدی در متن برای کسب رتبه بهتر دیگر گذشت! امسال که در سال 2020 قرار گرفته ایم هر چه بیشتر کلمه کلیدی را در متن تکرار کنید رتبه صفحه در آن کلمه بیشتر کاهش می یابد.
به جای این کار بهتر است تا از کلمات کلیدی مرتبط به کلمه اصلی استفاده کنید. این کلمات را می توانید از طریق بخش جستجو های مرتبط یا با استفاده از ابزارهایی نظیر: گوگل کیورد پلنر استخراج کنید.
مت کاتس در این ویدیو یوتوب مبحث تکرار کلمه کلیدی در صفحه را بیشتر باز می کند.

6- وجود بیش از حد لینک های شکسته در سایت

وجود یک یا دو لینک شکسته غیر کارآمد در سایت می تواند طبیعی باشد اما اگر تعداد این لینک ها زیاد شود تبدیل به یک معضل برای کابران سایت می شود و این به دور از سیاست های گوگل است.

7- استفاده مکرر از کلمه کلیدی در محتوا متن لینک شده

چه در ساخت لینک های داخلی و چه در لینک های خارجی سایت به هیچ عنوان سعی در تکرار کلمه لینک شده نکنید.

8- ساخت بک لینک غیر اصولی در وبلاگ ها

ساخت بک لینک در وبلاگ هایی نظیر بلاگفا می تواند به بهبود و افزایش رتبه کلمات کلیدی در نتایج گوگل کمک بسزایی بکند اما اگر این کار غیر اصولی و با دیدگاه طمع آمیز انجام شود باعث بروز پنالتی و حذف شدن وب سایت از نتایج جستجو می شود.

9- اصرار بر کسب رتبه بر روی کلمه یا کلمات کلیدی مشخص

هنگامی مدیر سایت نگاهی طمع آمیز شکل داشته باشد به صورت مستقیم یا غیر مستقیم شروع بر انجام کارهایی می کند که منجر به کسب رتبه بر روی آن عبارات کلیدی خاص می شود و اگر این کار طبق اصول انجام نشود باعث جریمه شدن سایت توسط گوگل می شود.

10- ریدایرکت های بیش از حد غیر اصولی

استفاده کردن از ریدایرکت ۳۰۱ در بعضی شرایط باعث بهبود رتبه صفحه میزبان ریدایرکت می شود اما اگر این ۳ نکته رعایت نشود قطعا به وضعیت به سایت آسیبی جدی می رسد، نکات به شرح زیر هستند:

 • پس از ریدایرکت صفحه یک به صفحه ۲ حتما باید تمامی لینک هایی که از داخل به ۱ داده شده اند ویرایش شده و به صفحه ۲ داده شوند چرا که وجود هر گونه لینک ریدایرکت شده در داخل سایت باعث کاهش سرعت لود سایت و همچنین بودجه خزنده گوگل می شود، این دو عامل نیز تاثیر مستقیم منفی بر روی رتبه دارند.
 • بیش ۷۰ تا ۸۰ درصد اتوریتی صفحه ریدایرکت شده به صفحه میزبان ریدایرکت منتقل می شود اما دیگر قدرتی از صفحه ۱ به دیگر صفحه سایت داده نمی شود. به نوعی تمامی قدرت صفحه فقط به صفحه میزبان ریدایرکت منتقل می شود و بس.
 • برای ریدایرکت بهتر است تا فقط از نوع ۳۰۱ استفاده کنید و این نکته را هم حتما در نظر بگیرید که ریدایرکت کمتر مساوی است با سایتی بهینه تر، واقعا در استفاده از ریدایرکت ها تا حد ممکن وسواس به خرج دهید.

11- سابقه بد دامنه

رعایت کردن برخی نکات قبل از ثبت دامنه امری است ضروری، حتما از طریق وبسایهایی که خدمات فروش هاست میدهند از طریق ابزارهایی که در این وبسایت ها وجود دارد دامنه مورد نظر را بررسی کنید، اگر دیدید که دامنه قبلا در موضوعی غیر مرتبط با موضوع مورد نظر شما مورد استفاده قرار گرفته بود به بک لینک پروفایل سایت MOZ مراجعه کنید و آدرس دامنه را وارد کنید تا میزان اسپم اسکور را بدست بیاورید اگر پایین بود مشکلی نیست اما اگر بالای ۴ بود بهتر است تا به فکر ثبت دامنه ای دیگر باشید.

۱2- مشکلات ناشی از هاست نامناسب

سرعت بارگذاری سایت بخش مهم است که تا حدی به کیفیت میزبانی سایت بستگی دارد، همچنین اگر هاست مورد استفاده آپتایم پایین تر از ۹۹ درصد داشته باشد سایت به دلیل قطعی سایت باعث بروز ارور های متوالی خزنده های گوگل می شود که در نهایت منجر به کاهش رتبه و پدیدار شدن سرور خطا در پنل سرچ کنسول سایت می شود.

۱3- ساخت لینک در مزرعه لینک

مزرعه های لینک صفحات یا سایت هایی هستند که تنها برای اهداف لینک سازی از آنها استفاده می شوند و پر از لینک خارجی های غیر مرتبط با یکدیگرند پس از ساخت بک لینک در مزرعه لینک جدا خودداری کنید.

۱4- لینک های فوتر

توسعه دهندگان ها و شرکت های طراحی وبسایت برای معرفی کردن برند خود در فوتر سایت های طراحی شده به صورت فالو قرار میدهند که اینکار باعث ایجاد میزان زیادی بک لینک (به اندازی تعداد صفحات ایندکس شده سایت لینک دهنده) با یک متن می شوند که این عامل می تواند باعث کاهش رتبه و در نهایت جریمه و پنالتی شود.

۱5- وجود لینک مخفی در صفحه

اگر در سایتتان لینک هایی دارید که به واسطه سی اس اس از دید کاربر مخفی شده است بهتر است تا همین حالا آن را حذف یا قابل دیدن کنید.

۱6- بالا بودن سرعت بارگذاری صفحه/سایت

سرعت لود جزو آن دسته از فاکتور هایی است که رسما توسط گوگل به عنوان یک فاکتور مهم در رتبه بندی اعلام شده است و عده زیادی از کارشناسان صنعت سرچ بر این عقیده اند که سرعت لود صفحه جزو ۵ فاکتور مهم در رتبه بندی صفحات است.
به طور میانگین یک صفحه وب باید کمتر از ۳ ثانیه به طور کامل بارگذاری شود تا به بهینه ترین حالت ممکن از نظر لود تایم برسد تا رضایت کاربر و گوگل به سایت شما جلب شود. شما می توانید از طریق وبسایت GMetrix سرعت سایت خود را مشاهده نمایید

۱7- هک شدن سایت

علت هک سوء استفاده است حالا یا این سوء استفاده از طریق فیشینگ و دزدیدن اطلاعات کاربران است و یا استفاده از قدرت سایت برای انجام بلک هت نظیر: ریدایرکت صفحات و یا لینک های مخفی به سایت ها مورد خواست هکر.

نکته: به هیچ عنوان از قالب و افزونه های نال شده وردپرس استفاده نکنید بیشتر این افزونه و قالب ها یا دارای حفره های امنیتی هستند و یا هدف از رایگان بودن آن ها در اینترنت چیزی نیست به جزء سوء استفاده.
تبادل لینک در قالب نویسندگی یا حالت لینک صفحه به صفحه نمی تواند موجب پنالتی شود اما اگر به صورت سایت واید قرار بگیرد باعث مشکوک شدن گوگل به سایت می شود البته طبق تجربیات ما این دسته لینک ها توسط گوگل نادیده گرفته می شوند.

۱8- کنونیکال

استفاده غلط از این تگ می تواند باعث حذف صفحه از نتایج گوگل شود. تگ کنونکیال برای فهماندن مفهوم محتوا مشابه پدید آمده است.
اگر به صورت اشتباهی آدرس صفحه ای دیگر در این کد قرار دارد شاید یکی از دلایل حذف شدن صفحه از سرچ ریزالت همین است!

۱9- نشانه گذاری

استفاده نا به جا از دستورات اسکیما, جیسون, میکرو دیتا و دیگر روش های نشانه گذاری باعث کاهش رتبه سایت نمی شوند! اما پیغامی در بخش اقدامات دستی سرج کنسول در فرمت تخلف سایت از قوانین گوگل برای شما ارسال می شود.

20- دور زدن کاربر و گوگل

کلاکینگ یکی از روش های کلاه سیاه است که در آن کاربر به صفحه ای غیر از صفحه واقعی هدایت می شود و خزنده موتور جستجو به صفحه ای دیگر، خلاصه در کلاکینگ کاربر یک محتوا و سرچ انجین محتوایی دیگر را میبیند!
این روش در ابتدا میتواند تاثیر نسبتا خوبی بر روی رتبه های سایت داشته باشد اما پس از مدتی گوگل متوجه این رفتار شده و سایت خاطی را جریمه می کند که معمولا این جریمه یکی از سنگین ترین جریماتی است که یک سایت می تواند متحمل شود.

21- بررسی لینک های سایت

یکی از مهمترین اقدامات در جلوگیری از پنالتی شدن سایت توسط الگوریتم پنگوئن، بررسی لینک های داده شده به سایت است. برای بررسی لینک های سایت توسط بخش گزارشات بک لینک خارجی در سرچ کنسول می توانید تمامی سایت هایی که به سایت شما لینک داده اند را با جزئیات کامل مشاهده و بررسی کنید.
سایت ها را از لحاظ کیفیت لینک هایشان مورد بررسی قرار دهید و به واسطه حذف بک لینک های اسپم سایت توسط ابزار Disavow از شر آنها خلاص شوید.
نکته: برای آنالیز بهتر و دقیق تر بک لینک ها توصیه می کنیم تا از ابزارهایی نظیر: ماز و مسجیتک استفاده کنید.

22- بررسی محتوا و رفع مشکلات ساختاری سایت

یکی از دلایل جریمه شدن سایت توسط گوگل مشکلات ساختاری و محتواست. این مورد توسط الگوریتم پاندا بررسی و نتیجه گیری می شود.

برای اینکه از جریمه شدن سایت توسط با الگوریتم پاندا در امان باشید می بایست به موارد زیر توجه داشته باشید:
– از سئو و بهینه سازی سایت بیش از حد مطالب (افزایش چگالی و اسپم محتوایی) اجتناب نمایید.
– کلمات کلیدی را بر روی صفحات مخصوص به خود متمرکز کنید.
– در واقع تمرکز بر روی کلمه کلیدی مورد نظر تنها در یک صفحه
– از کپی کردن محتوا از سایت های دیگر به شدت خودداری نمایید.
– سعی کنید تا مقدور است محتوا را برای کاربران تولید کنید نه ربات های گوگل!
– اگر مشکل محتوای تکراری در سایت وجود دارد بصورت کلی آنرا برطرف کنید.
تاثیر الگوریتم پنگوئن بر روی پنالتی سایت
همانطور که اطلاع دارید پنگوئن الگوریتمی است که به منظور مبارزه با خرید و فروش لینک و پدیدار شدن اسپم توسط گوگل بوجود آمده است. اگر تحت تاثیر و پنالتی گوگل با الگوریتم پنگوئن قرار بگیرید سایت شما بشدت در نتایج جستجو افت کرده و حتی از نتایج حذف می شود. برای جلوگیری از پنالتی شدن سایت و رفع پنالتی گوگل موارد زیر را مطالعه نمایید.
با لینک های سایت واید خداحافظی کنید!
گوگل به صراحت در مورد اینکه لینک های سایت واید می توانند سایت را مورد جریمه قرار دهند هشدار داده است. جریمه سایت توسط گوگل در مورد لینک ها با کمک الگوریتم پنگوئن انجام می شود.
در حال حاضر با پیشرفت الگوریتم های گوگل و آسان بودن شناسایی لینک های سایت واید توسط گوگل توصیه می شود در اولین فرصت لینک های سایت واید خود را طبق آموزش Disavow لینک های اسپم به گوگل گزارش کنید. با اینکار نگرانی از بابت تاثیر بد بک لینک های پولی بر روی سایت از بین می رود.
با وجود Disavow دیگر بهانه ای برای اعتراض وجود ندارد!
همانطور که اطلاع دارید ابزار Disavow گوگل به منظور امکان ثبت لینک ها یا سایت های اسپم ایجاد شده است. توسط این راهکار تاثیر لینک های گزارش شده به صفر می رسد. اگر جریمه شدن سایت به علت لینک های اسپم باشد با این روش امکان رفع پنالتی گوگل برای هر سایتی وجود دارد.
با وجود این شرایط اعتراض در مورد پنالتی شدن سایت با لینکهای مخرب بهانه ای بیش برای توجیه ناتوانی در رفع جریمه گوگل در مورد لینک ها نیست!

23- جلوگیری از پنالتی سایت توسط گوگل در سال ۲۰۱۹

 • بر روی کیفیت کار کنید نه روی کمیت!
 • کاربر را مدنظر قرار دهید نه موتورهای جستجوگر!
 • محتوای تکراری و کپی شده در سایت نداشته باشید.
 • لینک نخرید! بلکه سعی کنید کاربران را به ایجاد لینک برای سایت تان ترغیب کنید.
 • در بازه های زمانی منظم لینک های خارجی سایت تان بررسی و در صورت لزوم آنها را Disavow کنید.

24- ابزارهای تشخیص پنالتی سایت

در این قسمت تصمیم به معرفی  ابزارها برای تشخیص پنالتی گوگل را داریم:

گوگل سرچ کنسول

اگر عمل پنالتی به صورت دستی توسط گوگل انجام شده باشد مطمئنا پیغامی در بخش سرچ کنسول > ترافیک جستجو > اقدامات داستی برای شما ارسال خواهد شد.

تاریخچه تغییر الگوریتم های گوگل

برخی از آپدیت های گوگل به صورت علنی در سایت یا صفحه تویتر گوگل وبمستر اعلام می شود اما بعضی از آپدیت ها در پشت پرده و در صدای بی صدایه سکوت بر روی نتایج زده می شوند. شما در صفحه تغییر الگوریتم می توانید تمامی آپدیت هایی که توسط احساس می شوند را مشاهده کنید شاید دلیل پنالتی شدن سایت خود را در این صفحه بتوانید پیدا کنید.

ابزار پنگوئن

ابزار سئو سایت بعدی چک کردن پنالتی سایت جریمه شده توسط الگوریتم های گوگل ابزار پنگوئن می باشد. این ابزار که به نوعی نرم افزاری تحت وب است با وصل شدن به پنل گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول سایت شما از روند پنالتی با خبر شده و به شما علت و راه حل را ارائه می دهد. این ابزار اجازه مانیتورینگ وضعیت سایت را به صورت رایگان با داشبوردی حرفه ای برای کاربران مهیا می کند.

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در print
پرینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 7 =